ღAllgirlsღ
Biblioteca academiei  2dqrp7m
Hey , inca nu te-ai inregistrat ? Acum este timpul sa faci acest lucru ! Apasa pe butonul Register , completeaza informatiile si fa parte din site-ul Allgirls . Daca te inregistrezi ai acces la inca cateva categorii speciale si cateva pagini .
ღAllgirlsღ
Biblioteca academiei  2dqrp7m
Hey , inca nu te-ai inregistrat ? Acum este timpul sa faci acest lucru ! Apasa pe butonul Register , completeaza informatiile si fa parte din site-ul Allgirls . Daca te inregistrezi ai acces la inca cateva categorii speciale si cateva pagini .
ღAllgirlsღ
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
ÎnregistrareÎnregistrare  AcasaAcasa  NewsNews  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ConectareConectare  AffilieriAffilieri  

 

 Biblioteca academiei

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Sanara
Çövēŕ Ġïŕł
Çövēŕ Ġïŕł
Sanara


Numarul mesajelor : 1205
Varsta : 37
Bani : 906
Data de inscriere : 04/11/2009

Biblioteca academiei  Empty
MesajSubiect: Biblioteca academiei    Biblioteca academiei  EmptySam Iul 02, 2011 7:53 am

Eram la biblioteca si citeam o carte despre zane. Mai precis citeam capitolul unde scria cum naste o zana.

Unui ou ii ia 9 luni sa se dezvolte in burta mamei. O zana poate avea pana la 16 oua simultan. In intervalul de 9 luni cat se dezvolta oualele, o zana se micsoreaza natural fara interventia magiei, pierzand cate aproximativ 7 milimetri pe zi astfel ajungand la mai putin de 1 centimetru in ziua cand trebuie sa depuna oualele. Fiind atat de mica, zana cauta un loc unde sa depuna oualele de obicei o lalea, sau alte flori care noaptea se inchid si care hiar si pe timpul zilei isi pastreaza forma de cupa. Intra intr-o astfel de foare si depune oualele care seamana ca forma cu oualele de gaina insa sunt multicolore. Majoritatea de culoare rosie dar pot fi intalnite si culori ca: galben, albastru inchis, albastru deschis, verde inchis, verde deschis, portocaliu, indigo, violet, roz si maro. Unele oua pot fi cu pet galbene sau portocalii aceasta insa este o raritate. Chiar daca au forma oualelor de gaina si sunt colorate ca oualele de Paste, marimea cstora ina nu depaseste marimea oualelor de fluture, fiind aproape invizibile cu ochiul liber sau lupa. Pentru a le putea vedea, trebuie minim un binoclu puternic.
La 3 zile dupa ce oualele au fost depuse, ele eclozeaza iar micile larve se hranesc cu nectarul florii si cu polenul florii si polenul adus de albine. Astfel ele devenind stadiu urmator de omida si incepe sa se hraneasca migrand de pe o foare pe alta ori pe frunzele copacilor. Insa dimensiunea si-o pastreaza la fel e mica cat a unei larve. Aceasta dureaza 21 zile. Mai tarziu cand e vremea sa devin cocon, intra tot intr--o lalea sau floare in forma de cupa iar coconul seamana de obicei cu o samanta de dovleac. Ramane in stadiul de cocon o saptamana dupa care cand floarea se deschide in a 7-a zi din ea pe centrul florii se afla o mica zana. Este momentul in care mamele zane vin sa isi vada copii si sa ii ia in grija.
Deci in total 31 de zile de la depunerea oualelor.
Sus In jos
Kim
ßõþöç
ßõþöç
Kim


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 28
Location : Cluj
Bani : 36
Data de inscriere : 27/06/2011

Biblioteca academiei  Empty
MesajSubiect: Re: Biblioteca academiei    Biblioteca academiei  EmptyDum Iul 03, 2011 9:16 am

Cata plictiseala! Deja incepeam sa ma enervez. Stateam pe coridor cu cativa colegi si pur si simplu nu faceam nimic. Aveam o ora libera in care nu ne-am hotarat ce sa facem, asa ca doar pierdeam timpul. Eram in momentele in care aveam nevoie sa fac ceva interesant - orice. Ma enervam usor in acele momente daca treceau mai mult de 5 minute de plictiseala. Brusc, mi-a venit o idee. I-am salutat pe colegi, care nici macar nu m-au bagat in seama, si m-am indreptat spre biblioteca. Am vazut-o pe Sanara la o masa, cufundata in lectura ei, si mi-am spus sa nu o deranjez deocamdata. Nu treceam prea des pe aici, asa ca nu cunosteam rafturile prea bine. Am intrebat-o pe bibliotecara unde se afla cartile de psihologie si mi-a indicat un raft. Era imens! M-am holbat cateva minute la sutele de carti si mi-am zis sa incep cu ceva usor. Am gasit o carte destul de mica, denumita "Enigma mortii". Nu stiam ca se scriu carti despre asa ceva. De cativa ani buni eram curioasa ce se intampla dupa ce murim. Sa vedem ce zice si cartea asta. Trec pe langa Sanara si de aceasta data nu ma mai abtin si o salut:
-Hei! Ce faci? :)
Sus In jos
Sanara
Çövēŕ Ġïŕł
Çövēŕ Ġïŕł
Sanara


Numarul mesajelor : 1205
Varsta : 37
Bani : 906
Data de inscriere : 04/11/2009

Biblioteca academiei  Empty
MesajSubiect: Re: Biblioteca academiei    Biblioteca academiei  EmptyDum Iul 03, 2011 9:52 am

-Salut, Kim. Citesc o carte despre zane. Mai precis una de anatomie a zanelor. Ma intereseaza cum nasc zanele. Tu ce faci? Hm, vad ca ai luat o carte destul de interesanta si tu. Ma intreb insa daca dupa ce murim si la zane se petrece acelasi lucru ca si la oameni sau ceva diferit.
Sus In jos
Kim
ßõþöç
ßõþöç
Kim


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 28
Location : Cluj
Bani : 36
Data de inscriere : 27/06/2011

Biblioteca academiei  Empty
MesajSubiect: Re: Biblioteca academiei    Biblioteca academiei  EmptyDum Iul 03, 2011 1:04 pm

-Hm.. poate scrie aici ceva despre asta. Eu cred ca e la fel, cu toate ca nu stiu ce fenomen se intampla de fapt. Sunt sigura ca toti o sa aflam adevarul cand va veni acel moment. Pana atunci sunt foarte curioasa ce posibilitati inventeaza lumea. Te superi daca stau aici?

Ooc: Wow, felicitari! Ai 1000 de mesaje :X
Sus In jos
Sanara
Çövēŕ Ġïŕł
Çövēŕ Ġïŕł
Sanara


Numarul mesajelor : 1205
Varsta : 37
Bani : 906
Data de inscriere : 04/11/2009

Biblioteca academiei  Empty
MesajSubiect: Re: Biblioteca academiei    Biblioteca academiei  EmptyLun Iul 04, 2011 3:21 am

-Nu ma supar. Poti sta langa mine. Si eu ma intreb daca o fi acelasi lucru sau lucru diferit dat fiind fptul ca trupul meu fizic, nu e chiar atat de fizic ca al oamenilor. Nu e solid, facut din carne ci mai mult energetic. Si deci nu este supus proceselor chimice de imbatranire. Este atat de energetic incat un glont poate trece prin el ca printrun jeleu fara sa lase rani, insa este suficient de solid incat sa nu poata treaca prin pereti asemeni fantomelor. E dintrr-o energie gelatinoasa, ca un jeleu. La fel cum si prinr-un jeleu poate trece un glont fara sa lase urme dar jeleul nu poate trece prin pereti. Noi zanele putem trai pana la 3000 de ani si nu putem fi ucise prin metodele obisnuie dar avem cateva sensibilitati. Potiunile magiei negre ne pot imbolnavi sau ucide, obiectele vrajite ne pot rani, si putem fi otravite si ucise cu o potiune speciala facuta din Kriptonita si Ekaradon. 2 elemente foarte rare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Biblioteca academiei  Empty
MesajSubiect: Re: Biblioteca academiei    Biblioteca academiei  Empty

Sus In jos
 
Biblioteca academiei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Biblioteca <- multe carti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ღAllgirlsღ :: Forum II :: RPG :: Scoala Alexandria-
Mergi direct la:  
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente